Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Selgusid Eesti parimad noored leiutajad

Leiutiste pildid ja selgitav tekst on üleval aadressil http://archimedes.ee/File/karin/leiutised.

4. detsembril jagati auhindu 2009. aasta õpilasleiutajate konkursi nutikamatele leiutistele, selleaastasele konkursile teemal “Hoiame kokku!” laekus 650 tööd.


“Eesti õpilased ja noored on rõõmustavalt leidlikud – loodan, et lisaks sellele, et riik korraldab leiduritele konkursse, tõstetakse igas koolis ka esile uute ideede autoreid ja pakutakse avastamisrõõmu igapäevase töö käigus,” ütles haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas.

Tänavune konkurss kutsus noori üles leiutama midagi, mille abil saaks kokku hoida. Õpilased pakkusid välja kõikvõimalikke ideid, hoides kokku näiteks elektrit, raha, vett, aega, kuid ka närve ja elusid. “Enamus leiutisi oli mõeldud õpilaste enda igapäevaelu kokkuhoidlikumaks muutmiseks, näiteks nõrutamisraamid keefiri- ja jogurtipakkidele, päevaraha kokkuhoiu rahakott või pedaalidega muruniiduk. Eraldi tuleb välja tuua tööd, mis olid mõeldud kellegi teise elu lihtsustamiseks, näiteks mitmed esemed pimedatele, vanuritele, aga ka koertele ja kassidele,” rääkis konkursi projektijuht Maarja Ülper Sihtasutusest Archimedes.

Konkursile saadeti 650 tööd, neist 206 tööd nooremas (1.-4. klass), 420 keskmises (5.-9. klass) ja 24 vanemas vanuserühmas (10.-12.klass). Töid laekus 83st koolist üle Eesti. Enamus konkursitöid olid leiutiste joonistused koos selle eesmärgi ja teostuse kirjeldusega, paarkümmend leiutist oli ka reaalselt valmis ehitatud.

Üheksaliikmeline žürii, kuhu kuulusid erinevate valdkondade eksperdid, jagas välja 400 000 krooni ulatuses auhindu nii leiutajatele, nende juhendajatele kui parimale koolile. Auhindadeks on keerukad Lego konstruktorid, fotoaparaadid, iPodid, raamatupoodide ja kaubanduskeskuste kinkekaardid ning hulganisti leiutamisega seotud raamatuid ja ajakirju. Lisaks jagati välja 25 pääset noorte leiutajate suvekooli, mis toimub 2010. aasta suvel Rõuges.

Eriauhinnad andsid välja SA Teaduskeskus AHHA, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit ja SA Archimedes. Noorte leiutajate konkurss toimus teist korda, konkurssi korraldavad SA Archimedese, SA Teaduskeskus AHHAA ning Haridus- ja Teaduministeerium.

Lisainfo: noorte leiutajate konkursi projektijuht Maarja Ülper, Sihtasutus Archimedes, tel 525 7906, maarja.ylper@gmail.com.

Konkursi tulemused

Noorem vanuserühm, 1.-4. klass

I PREEMIA
Kadi Riin Kanemägi “Säilivusaja märgistaja” Kuressaare Gümnaasiumi 4.klass; juhendaja: Arvi Tanila, Kuressaare Gümnaasium
Margaret Naaber “Koera ja kassi kiibivalvega uks” Kuressaare Gümnaasiumi 4. klass; juhendaja: Elo Naaber
Ain Mägise “Tass vaegnägijale” Krabi Põhikooli 4. klass; juhendaja: Kaido Kaas, Krabi Põhikool

II PREEMIA
Joonas Pärnalaas “Päästerüü” Luunja Keskkooli 3. klass; juhendaja: Ly Rootslane, Luunja Keskkool
Karoliine Laaneoja “Tiivikuga aknahari” Luunja Keskkooli 3. klass; juhendaja: Ly Rootslane, Luunja Keskkool
Karl Martin Mäe “Helkurvöö autodele” Tartu Katoliku Kooli 3. klass; juhendaja: Andres Mäe
Alan Rüütel ja Veikko Laanep “Silmu haarats” Salme Põhikooli 4. klass; juhendaja: Kaur Filippov, Salme Põhikool
Lera Petrova “Pimedatele rääkiv robot” Lasnamäe Gümnaasiumi 4. klass; juhendaja: Alvina Tatarintseva, Lasnamäe Gümnaasium

III PREEMIA
Robi Markus Kerstna “Robi mullitaja” Tallinna Sikupilli Keskkooli 1. klass
Sofia Omeljantshuk “Vihmavee kasutamise süsteemid” Sally Stuudio 1. klass; juhendaja: Anniki Kari, Sally Stuudio
Rasmus Parv “Tormipuhastus masin” Tartu Tamme Gümnaasiumi 2. klass
Kristo Markus Soika töö “Oxütaja” Gustav Adolfi Gümnaasiumi 2. klass; juhendaja: Karin Soika Gustav Adolfi Gümnaasium
Meriliis Valdlo “Uus värisev jooksurada” Tapa Gümnaasiumi 3. klass; juhendaja: Elle Kivisoo, Tapa Gümnaasium
Aksel Bulavs “Elektrit tootev batuut” Tartu Kesklinna Kooli 3. klass
Kasandra Grossthal “Pedaalidega muruniiduk” Luunja Keskkooli 3. klass; juhendaja: Ly Rootslane, Luunja Keskkool

Keskmine vanuserühm, 5.-9. klass

I PREEMIA
Tanel Riivik “Kuusepuukujuline jalanõude kuivataja” ja “Magnetvasar” Palupera Põhikooli 5. klass
Robert Peeling “Granaat-kustutaja” Tartu Descartes’i Gümnaasiumi 6. klass; juhendaja: Alar Ilo, Tartu Descartes’i Lütseum
Madis Kartau “Astuvenergia” Elva Gümnaasium 9. klass

II PREEMIA
Theodor Künnapuu “Hiilikkott” Kohila Gümnaasiumi 5. klass
Rene Eelmaa “Elektrooniline menüü” Tallinna 21. Kooli 6. klass; juhendaja: Mart Soobik Tallinna 21. Kool
Richard Vaher-Vahter töö “Valgus-näpitsad” Tartu Veeriku Kooli 6. klass; juhendaja: Alar Ilo Tartu Veeriku Kool
Targo Tiirmaa töö “Õpivaip “Hoiame ühte”” Võhma Gümnaasiumi 9. klass; juhendaja: Luule Tiirmaa, Võhma Gümnaasium
Karl-Erik Saarm “Piiksuv telekapult” Tallinna 21. Kool; juhendaja: Mart Soobik Tallinna 21. Kool

III PREEMIA
Külli Reinkubjas “Lõngakerade hoidja” Tartu Raatuse Gümnaasiumi 5. klass
Hendrik Lutter “Nõrutamise raam” Tallinna 21. Kooli 6. klass; juhendaja: Mart Soobik, Tallinna 21. Kool
Vallo Vaherpuu ja Maksim Rjurikov “Jõulukuusest riidenagi” Räpina Ühisgümnaasiumi 6. klass; juhendaja: Olav Pihlapuu, Räpina Ühisgümnaasium
Ervin Eivin “Pudeli purustaja” Tallinna 21. Kooli 8. klass; juhendaja: Mart Soobik, Tallinna 21. Kool
Maksim Gromov “Prügi skänner” Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumi 8. klass

Vanem vanuserühm, 10.-12. klass

I preemia jäi vastava tasemega tööde puudumise tõttu välja andmata

II PREEMIA
Kristjan Eerik Kaseniit ja Erik Paemurru “Sipupa” Tallinna Reaalkooli 12. klass

III PREEMIA
Henri Jeret, Henry Narits ja Maris Paarmets “A.P.P.I.” Tartu Tamme Gümnaasiumi 10. klass

Preemiad juhendajatele

Arvi Tanila (Kuressaare Gümnaasium) – põhikooli 1.-4. klassi astmes I preemia pälvinud Kadi Riin Kanemägi töö “Säilivusaja märgistaja” juhendaja;
Elo Naaber – põhikooli 1.-4. klassi astmes I preemia pälvinud Margaret Naabri töö “Koera ja kassi kiibivalvega uks” juhendaja
Kaido Kaas (Krabi Põhikool) – põhikooli 1.-4. klassi astmes I preemia pälvinud Ain Mägise töö “Tass vaegnägijale” juhendaja;
Alar Ilo (Tartu Descartes’i Gümnaasium) – põhikooli 5.-9. klassi astmes I preemia pälvinud Robert Peelingu töö “Granaat-kustutaja” juhendaja;
Mart Soobik (Tallinna 21. Kool) – põhikooli 5.-9. klassi astmes II preemia pälvinud Rene Eelmaa töö “Elektrooniline menüü” ja Karl-Erik Saarmi töö “Piiksuv telekapult” ning 5.-9. klassi astmes III preemia pälvinud Hendrik Lutteri töö “Nõrutamise raam” ja Ervin Eivini töö “Pudeli purustaja” juhendamise eest.

Preemia kõige edukamale ja aktiivsemale koolile – Luunja Keskkool

Eripreemiad

SA Archimedes eriauhind parimale teostatud mudelile – Jan Erik Konksi “Vee soojendamine päikese abil” Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi 4. klass; juhendaja: Georg Konksi
Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu eriauhind parimalt IT-rakendusi sisaldavale ideele – Margaret Naaber “Koera ja kassi kiibivalvega uks” Kuressaare Gümnaasiumi 4. klass; juhendaja: Elo Naaber
SA AHHAA fantaasiaauhind – Aleksander Tammik “Mehaaniline pesumasin trammi järelhaagisena” Sally Stuudio 1. klass; juhendaja: Anniki Kari, Sally Stuudio

Viimased uudised