Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

4. detsembril selguvad parimad noored leiutajad

Tänavusele riiklikule õpilasleiutajate konkursile teemaga “Hoiame kokku” laekus 650 tööd. Parimatele annab auhinnad üle haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas võistluse Robotex raames toimuval tseremoonial 4. detsembril kell 14.00. Kohapeal saab tutvuda ka põnevamatest töödest koostatud näitusega.

Konkursi projektijuhi Maarja Ülperi sõnul saatsid noored palju huvitavaid leiutisi, mis aitaks midagi kokku hoida – kas aega, elektrit, vett, närve või elusid. “Enamus leiutistest oli mõeldud õpilaste enda igapäevaelu kokkuhoidlikumaks muutmiseks. Näiteks nõrutamisraamid keefiri- ja jogurtipakkidele, päevaraha kokkuhoiu rahakott või pedaalidega muruniiduk. Samuti oli hulk leiutisi suunatud kellegi teise elu lihtsustamiseks, näiteks mitmed esemeid pimedatele, vanuritele, aga ka koertele ja kassidele”.

Töid laekus 83st koolist üle Eesti. Neist 206 tööd nooremas vanuserühmas (1.-4. klass), 420 keskmises (5.-9. klass) ja vaid 24 vanemas vanuseklassis (10.-12.klass). “Enamus konkursitöid olid leiutiste joonistused koos selle eesmärgi ja teostuse kirjeldusega, paarkümmend neist ka reaalselt valmis ehitatud,” kinnitas Ülper konkursi korraldavast sihtasutusest Archimedes. “Rõõm on tõdeda, et osalejaid oli 50ne võrra enam kui eelmine aasta”.

Riikliku konkursi preemiafond on 400 000 krooni ning auhindadeks nii konstruktorid, fotoaparaadid, iPodid kui hulganisti leiutamisega seotud raamatuid ja ajakirju. Lisaks jagatakse välja 25 pääset noorte leiutajate suvekooli. Eriauhinnad annavad välja SA Archimedes, SA Teaduskeskus AHHA ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit.

Õpilasleiutajate riikliku konkursi eesmärk on teadvustada innovatsiooni olemust õpilaskonnas, stimuleerida õpilaste aktiivsust selles ning avaldada tunnustust väljapaistvaid tulemusi saavutanud õpilastele, nende juhendajatele ning aktiivsetele koolidele.

Lähem teave:
Maarja Ülper, konkursi projektijuht, SA Archimedes
52 579 06, maarja.ulper@archimedes.ee

Viimased uudised