Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Archimedes võtab bürokraatia vähendamiseks appi selfie ehk endli

2014. aastal võttis Archimedes endale kohustuse vähendada Eesti EL eesistumisperioodiks 2018. aastaks bürokraatiaga kaasnevaid dokumendimahte 20%. Praegusel hetkel on sihtasutus oma eesmärgi saavutamisel jätkuvalt õigel teel, kuid endli rakendamise abil on plaan eesmärki isegi ületada.

Endlite pildistamine on täiesti uus vool dokumendihalduses ning uus tõendusmaterjalide vorm ehk „mina toetusesaajana olen selle pildi osa“. Selfie ehk endli rakendamisega lihtsustub lähetusaruannete esitamine, kuludokumentide kinnitamine ja muude dokumentide kontrollimine. Endleid ootab Archimedes nii elektrooniliselt kui paberkujul alates 6. aprillist, mil lõpevad mitmed taotlusvoorud.

„Neid tuhandeid dokumente, mis annavad stipendiumid ja toetused meie noortele, üliõpilastele, kõrgkoolidele ja teadusasutustele, on võimalik vähendada küll,“ kommenteeris sihtasutuse juhatuse liige Rait Toompere. „Kui on vaja tõendada stipendiumi kasutamist välisõpingutel, siis tegelikult piisab ühest stipiendilist, kus näeme toetusesaajat ning taustal ka õppekeskkonda. Kui teadusasutus saab soetada meie struktuuritoetuste abil uue aparatuuri või valmib lausa uus hoone, siis piisab struktuuriendlist, kus ühel pildil nii projekti vastutav isik kui ka vastav aparatuur või hoone.“

Yale'i Ülikooli professor Duffy tõendab meistriklassi andmist. Foto: Yale'i ülikool.

Pildimaterjal tuleb esitada nii elektrooniliselt dokumentide esitamise leheküljel või posti teel, kuid võimalusel ka sotsiaalmeediakanalites koos õige märksõnaga.

“Hetkel saame vaid anda eeskuju pildimaterjaliks väliskogemuse abil, kuid järgmisest nädalast saame jagada parimaid Eesti toetusesaajate endleid juba ka avalikkusega,” lisas Toompere.

Märksõnad, mille abil tähistada selfie ehk endli tüüp:

#kvaliteediendel – kõrgkoolide ja kutsekoolide kvaliteedi hindamise temaatika

#stipendiumiendel või #stipiendel – stipendiumid alates DoRast ja Kristjan Jaagust kuni EEA/Norra toetusteni

#struktuuriendel – EL struktuuritoetuste temaatika

#tunnustusendel – akadeemilise tunnustamise temaatika

#noorteendel – noorte arendamine, noorsootöö edendamine ja noortepoliitika kujundamine

#elukestevendel ja #haridusendel – üld-, kutse-, täiskasvanuhariduse projektid

#turundusendel – kõrghariduse turundamise temaatika

Noorteadlane uue struktuuritoetuste abil soetatud vahenditega keemiliste katsete tegemiseks. Foto: Emilyreacts.com

Meelespea kõigile toetusesaajatele:

1) Ära tee endlit peegli abiga – peeglist telefoniga pildistades ei ole pilt abikõlblik ega ilus.

2) Pööra tähelepanu taustale – jälgi, mis su ümber toimub. Veendu, et endast pilti tehes ei jääks taustaks remondi tõttu pooleli olev õppehoone fassaad, segamini raamatukogu või eksmatrikuleeritud üliõpilased. Palun jälgi, et kõrvalised asjad sinu endlit ära ei rikuks.

3) Oluline on valgustus – Enamik endlitest on tehtud halva valgusega ruumides. Seisa kindlasti valgustatud õppeasutuse või teadushoone ees. Võimalusel tee endel mitte öösel, vaid päeval. Lähetuses olevad üliõpilased ei pea sihtkohta öösel jõudes koheselt hakkama pildistama, sest oodata võib ka järgmise hommikuni.

Eeskujulik tõestusmaterjal välisülikooli lõpetamisest. Foto: Only Bridgeport

4) Ära tee liiga kelmikaid endleid – mitmed toetusesaajad võivad suuremas eufoorias teha liiga joviaalseid pilte. Sellised endlid ei jäta väga head muljet ei sinust ega sinu asutusest ning võivad tekitada teistes potentsiaalsetes taotlejates pahameelt.

5) Arvesta kaamera nurka – kõik inimesed ja ka hooned jäävad piltidel erineva nurga all kõige ilusamad. Tõsta telefon või kaamera näost veidi ülespoole. Otsevaates või altpoolt pilti tehes võid sa ise pildil tunduda kogukam ning valminud hoone võib jääda mastaapsem kui abikõlblikkusreeglid ette näevad.

6) Naerata silmadega ja ole enesekindel – hittsarjas «Ameerika supermodellid» õpetas saatejuht Tyra Banks modellidele, et alati peab fotol silmadega naeratama. See kehtib ka endlite puhul. Tühja pilguga kaamerasse vaatamine ei jäta ka näiteks teadusaparatuurist ilusat tulemust. Pildistamise ajal mõtle edukale taotlusvoorule või hindamiskomisjoni tagasisidele ning katsu silmadega positiivset emotsiooni edasi anda.

7) Tee mitu pilti – esimese korraga ei pruugi endel alati ilus jääda. Selle pärast tasub teha mitu pilti korraga, et hiljem saaksid parima välja valida. Ka teadlased on öelnud, et endel ehk käest pildistatud foto iseendast räägib inimesest ja taotlusdokumentidest rohkem, kui esmapilgul võiks arvata.

Sihtasutus Archimedes loodi sõltumatu asutusena 1997. aastal rahvusvaheliste haridus- ja teaduskoostööprogrammide menetlemiseks Eestis. Tänaseks on Archimedesest saanud Eesti ja Euroopa Liidu haridust ning teadust vahendav struktuur ning kõrghariduse akrediteerimise korraldaja.

Vaata ka:

SA Archimedes dokumendi saatmise vorm

Postimees: Kuidas teha paremaid selfie’sid

 

Teate edastas:
Eero Loonurm
Kommunikatsioonijuht
e-post: eero.loonurm@archimedes.ee
tel: +372 697 9225

 

Viimased uudised