Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Eesti kooli Erasmus+ roheprojekt teeb viies riigis väikeseid imesid

Karol Sepik

Gaia kooli Erasmus+ strateegilise koostöö rohelist eluviisi tutvustava projekti Save the Earth Recycle All suurem osa tegevustest on juba teoks saanud, aga projektijuhi sõnul on see seemneks palju enamale.

Nüüdseks kuus aastat Kadriorus tegutsenud Gaia kool on oma loomisest alates eriline. Hindeid pannakse seal alles alates 6. klassist. Tagasiside õpitöö kohta on maa-, vee-, tule- või õhutasemed. Madal maatase näitab, et on veel ruumi pingutada. Kõrgeim on õhutase, mille saavutanu on kodutööd ja tunnis antud ülesanded õigel ajal ära teinud ning õpitut ka teistele selgitanud.

Maa ja õhu keskel on loodus, mida peab hoidma. Seda teab koolipere suurepäraselt. Kui Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen esitles möödunud sügisel maailmale rohelist kokkulepet, valmistati Gaia koolis parajasti rohelist ratast. Rattale kirjutati laste isekeskis kokku lepitud eesmärgid rohelise eluviisi järgimiseks ja hoidmiseks tulevasteks aastateks.  

“Oleme südameasjaks võtnud luua lastele õpikeskkond, mis neid igati toetaks iseenda avastamisel ja maailma tundmaõppimisel. Loodus ja keskkond on üks Gaia kooli õppesuundadest, väga usinalt õpime õues ja looduses, leiame võimalusi, kuidas koos lastega süveneda rohelisse mõtte- ja eluviisi,” räägib  inglise keele õpeta ja projektijuht Raine Lindepuu.

Kooli igapäevaellu kuuluvad koolist väljas õppepäev (kord nädalas) ja iga veerandi lõpus projektinädal. Neil praktika- ja projektipäevadel saavad  lapsed loodushoiuga sügavamalt tegeleda.

 

Koostöö tuli täpselt õigel ajal

Olles juba  osaleja Rohelise Kooli programmis ja otsiti kahe aasta eest rohkem võimalusi ja väljundeid, kuidas nii koolielu ennast kui üldist mõttelaadi rohelisemaks muuta. “Täpselt õigel ajal” võttis projektijuhi Rainega eTwinning’u kaudu ühendust Türgis, Izmiris asuva kooli õpetaja, kes otsis partnereid ja võimalusi just keskkonnaprojekti tegemiseks. “Tema idee oli SERA ehk siis meie projekti akronüüm (Save the Earth Recycle All), mis tähendab türgi keeles kasvuhoonegaasi,” sõnab Raine.

Rainele sobis Türgi partneri algne idee ning üsna kiiresti sai sisu Erasmus+ strateegilise koostöö projektiks kokku kirjutatud. Eriti palju polnud vaja midagi leiutada, sest peaaegu kõigi projekti sisse kirjutatud tegevustega oldi Gaia koolis juba vähehaaval tegeldud, midagi alustatud ja mõni asi idee tasandil küpsemas.

Lisaks leiti projektipartnerid Bulgaariast, Hispaaniast ka Itaaliast. Partnerid leiti koos Türgi kooliga eelnevate projektikogemuste ja tutvuste toel ning eTwinningu kaudu. Kuna projektijuht Raine on rahvusvahelisi projekte kirjutanud ja läbi viinud juba mitmeid kordi, siis on tal tekkinud teatud koolide ja aktiivsete inimeste baas. “Alati on mõnel tuttaval koolil või õpetajal keegi kusagilt mujalt koolist, kes avaldab soovi projekti partneriks tulla.”

 

Roheline eluviis ei saa lõppeda

Nüüdseks on suurem osa projekti kirjutatud tegevustest juba tehtud, kuid… “Alustatud tegevused sünnitavad uusi ideid ja võimalusi ning tegelikult pole ükski tegevus ainult alustatud ja lõpetatud,” sõnab Raine.

Näiteks,  vastavalt võimalustele on koolides loodud erinevaid aia vorme – taimed pottides, kastides, aias, puude ümber. Rõhk on söödavatel ja maitsetaimedel. Gaia kool on protsessis, mille tulemusel luuakse nende Saku klassi juurde söödav metsaaed (Edible Forest Garden). Aia tegemine on jätkuv protsess, seda alustati SERA projektiga, kuid see jätkub veel aastaid. Toiduks kasvatavate taimede tutvustamine, seemnete külvamine ja taimede istutamine on samuti pidev protsess igas partnerkoolis.

 

Kasutades ära õpilaste tohutut huvi toidutegemise vastu on kokku pandud koolis tervislikult toitumise materjal. Selles tutvustavad kõigi projektipartnerite lapsed erinevaid tervisliku toitumise retsepte, mida nad on ka praktiliselt valmis teinud.

 

Gaia koolis toimunud õppekohtumisel novembris valmis atraktiivne Green Wheel, millel lapsed eesmärgistasid oma tegevused tulevateks aastateks seoses rohelise eluviisi järgimise ja hoidmisega.

Kaardistatud on  projektis osalevate koolide ja nende õpilaste kodude prügikäitlemise harjumused, tehtud ettepanekud prügi sorteerimise parandamiseks ja prügi tekkimise vähendamiseks. Gaia koolis on toimiv sorteerimise süsteem.

 

Kõik on liikumises ja muutumises

Tänu SERA projekti käivitumisele aktiveerus ka Gaia kooli osalemine Rohelise Kooli projektis ning 2019 kevadel saadi Rohelise Lipu uhkeks omanikuks.

Ees ootab veel projekti viimane õppekohtumine Bulgaarias, kus puudutatakse ka majanduslikult vähemate võimalustega laste kaasamise viise ja võimalikkust.

Kavas on korraldada ka kooli kogukonnale kohtumine, kus lapsed tutvustavad projekti käigus läbitud teemasid, kuidas need on rakendunud Gaia koolis ning mismoodi Gaia kogukond saaks edaspidi panustada rohelisse ja jätkusuutlikku eluviisi.  

Loomulikult mõtleb projektijuht Raine juba järgmise jätkuprojekti kirjutamisele ning uute partnerite kaasamisele: “Kõik on liikumises ja muutumises. Uued ideed on tihti ka palju laiema haardega, aga tänu projektile on seeme külvatud ning nüüd jääb üle ainult taime kasta ja kasvu imetleda.”

 

 Loe lisaks:

Erasmus+ strateegiline koostöö

Gaia kooli projektide blogi

SERA projekti leht Facebookis