Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

ERR: Stipendiumid aitavad andekatel noortel välismaal ülikooliõpinguid jätkata

Juba üheteistkümnendat aastat jagasid eraettevõtted koostöös haridusministeeriumi ja sihtasutusega Archimedes 4000-euroseid stipendiume, millega aidatakse andekatel keskkoolilõpetajatel õpinguid alustada maailma nimekaimates ülikoolides.Viie aasta tagune stipendiaat Stanislav Zovialovi jaoks ei olnud Oxfordi ülikooli sissesaamine nii keeruline ülesanne kui leida raha õpingute jaoks.

“Minu jaoks oli rahaline mure kõige suurem,” rääkis Zovialov ERRi raadiouudistele. Oxfordi minnes oli tal raha ainult pooleks aastaks, edasisteks õpinguteks tuli hakata kohapeal taotlema stipendiume. Tänavu stipendiumiga pärjatud Stella Veski alustab sügisel keemia ja tuumafüüsika õpinguid Londoni Imperial College’is, mis on ainuke ülikool, kus neid kaht eriala saab integreeritult õppida ka magistritasemel. Kuigi noore õpetlase stipendium aitab kaasa kolimisele ja kohanemisele, tuleb edaspidi lisaks karmile konkurentsile arvestada ka lisanduvate rahaliste toetuste otsimisega.
“Kindlasti on hästi raske majanduslikult, sest London on üks maailma kalleimaid linnu,” selgitas Veski. 4000 eurot aitab küll palju, kuid siiski kulub raha toidule ja hobidele, mis Londonis on päris kallid.

Reaalalade kõrval on ka neid koolinoori, kes kuuluvad maailma tippude hulka näiteks psühholoogias, 3D animatsioonis või klassikalise akordioni interpretatsioonis nagu Mikk Langeproon. Tema läheb õppima Helsingisse Sibeliuse akadeemiasse, kuhu oli väga raske sisse saada. Gustav Adolfi gümnaasiumi vilistlane Stella Veski rääkis “Aktuaalsele kaamerale”, et suundub sügisest Suurbritanniasse Imperial College Londonisse tuumafüüsikat tudeerima. Tüdruku tulevikuplaanid on suured. “Ma tean, et ma tahan kindlasti enne maailma näha. Ma tahan kogemusi, ma tahan unistada, õppida ja tulevikku kindlasti mingil viisil Eestiga siduda. Võib-olla tulen elama, võib-olla mitte; vaatab, mis elu toob. Kindlasti Eestit ma ära ei unusta,” kinnitas Veski.

Sügisest Kanada Emily Carr University of Art & Design ülikoolis õpinguid alustaval Hanna Kamille Kivilool on juba kindel plaan Eesti välissuhete edendamiseks ning tulevane 3D animaator on sügavalt veendunud, et Eesti on tema jaoks parim elukoht. “Ma tulen kindlasti tagasi. Ma kavatsen töötada nii Kanadas kui ka Eestis ja ühendada erinevaid välisriikide firmasid omavahel. Suur tulevikuplaan. Aga elada tahan ma Eestis kindlasti,” lausus Kiviloo.

Noore Õpetlase Stipendiumi nõukogu esimehe Tõnu Peki sõnul on aastate lõikes olnud eesmärgiks toetada aina erinevamate erialade kasuks otsustanud noori. Niisamuti on komisjon saanud stipendiume anda enam ka noortele väljastpoolt Tartut ja Tallinna. Komisjon tahab, et stipendiaatide kandepind oleks võimalikult lai, et ei oleks vaid viis-kuus kooli Tallinnast või Tartust, selgitas Pekk.
Tänavused stipendiaadid alustavad õpinguid Suurbritannias, Soomes, Kanadas, Taanis ja Ameerika Ühendriikides.

 

Allikas: Eesti Rahvusringhääling, “Stipendiumid aitavad andekatel noortel välismaal ülikooliõpinguid jätkata”

Allikas: Archimedese mobiilsusbüroo – 2014. aasta tulemused

Viimased uudised