Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Eurotoetuste abil alustab Eestis tegevust üheksa uut teaduse tippkeskust

Sihtasutus Archimedes struktuuritoetuste agentuur tegi rahastamisotsused tegevuse „Teaduse tippkeskuste toetamine teaduse rahvusvahelise konkurentsivõime ning tippkvaliteedi tugevdamiseks“ osas. Taotlusvooru laekus kokku 18 taotlust kaheksalt erinevalt teadus- ja arendusasutuselt, millest hindamiskomisjoni ettepanekul rahastatakse viie teadus- ja arendusasutuse kohta kokku üheksat projekti.

Tegevust alustavad järgmised tippkeskused:

  • Globaalmuutuste ökoloogia looduslikes ja põllumajanduskooslustes, tippkeskuse juht Ülo Niinemets, toetuse saaja Eesti Maaülikool
  • Tume universum, tippkeskuse juht Martti Raidal, toetuse saaja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut
  • Kontrollitud korrastatus kvant- ja nanomaterjalides tippkeskuse juht Urmas Nagel, toetuse saaja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut
  • Uudsed materjalid ja kõrgtehnoloogilised seadmed energia salvestamise ja muundamise süsteemidele, tippkeskuse juht Enn Lust, toetuse saaja Tartu Ülikool
  • Genoomika ja Siirdemeditsiini Tippkeskus, tippkeskuse juht Andres Metspalu, toetuse saaja Tartu Ülikool
  • Molekulaarse Rakutehnoloogia Tippkeskus, tippkeskuse juht Tenson Tanel, toetuse saaja Tartu Ülikool
  • Eesti-uuringute Tippkeskus, tippkeskuse juht Mare Kõiva, toetuse saaja Eesti Kirjandusmuuseum
  • Teadmistepõhise ehituse tippkeskus, tippkeskuse juht Jarek Kurnitski, toetuse saaja Tallinna Tehnikaülikool
  • IT Tippkeskus EXCITE, tippkeskuse juht Maarja Kruusmaa, toetuse saaja Tallinna Tehnikaülikool

Toetuse maht tippkeskuse kohta on keskmiselt 4,3 miljonit eurot, kusjuures vahendite piiratuse tõttu otsustas hindamiskomisjon kõiki tippkeskuseid toetada taotletust väiksemas mahus.

Mõnedel tippkeskustel või nendes osalevatel uurimisrühmadel on tippkeskusena tegutsemise kogemus juba varasemast, aastatel 2007-2013 struktuurivahenditest toetatud tippkeskuste perioodist, kuid on ka tippkeskusi, millesse kuuluvatel uurimisrühmadel varasem tippkeskusena koos töötamise kogemus puudub.

Kõik projektid viiakse ellu koostöös teiste teadus- ja arendusasutustes töötavate kõrgetasemeliste uurimisrühmadega. Toetuse andmise üldeesmärgiks on Eesti teadus- ja arendusasutuste rahvusvaheliselt kõrge kvaliteediga teadus- ja arendustegevuse toetamine ja jätkusuutlikkuse tagamine ning sellega eelduste loomine Eesti teaduse koostöö- ja konkurentsivõime tugevdamiseks Euroopa teadusruumis.

Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERF) kaasrahastatava teaduse tippkeskuste tegevuse kogumaht on ligikaudu 39 miljonit eurot.

Lisainfo:

Kristel Meesak
Riikliku infrastruktuuri meetmehoidja
Sihtasutus Archimedes
e-post: kristel.meesak@archimedes.ee
tel 730 0501

Teate edastas:
Eero Loonurm
Kommunikatsiooniosakonna juhataja
e-post: eero.loonurm@archimedes.ee

Viimased uudised