Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

In memoriam Tiiu Sild (17.07.1958 – 16.02.2012)

Tiiu Silda tuntakse eelkõige kui teaduse populariseerijat ja AHHAA teaduskeskuse rajajat.

Tema töö tulemusena on teadussaavutuste üldtuntuks tegemine tõusnud Eestis uuele tasemele. Oma tegudega paistis Tiiu alati silma.

Ta lõpetas kuldmedaliga kunstikallakuga Tallinna 46. Keskkooli ning cum laude Tartu Riikliku Ülikooli orgaanilise keemia erialal.

Olles erialalt keemiainsener, keskendus Tiiu molekulaardiagnostikale. Praeguseks on üldkasutatav tema osalusel loodud kliinilise papilloomviiruse diagnostika süsteem, mis aitab haigusi varakult diagnoosida.

Tiiu elutööks kujunes siiski teaduskeskus AHHAA. 1997. aastal alustas AHHAA tegevust Tartu Ülikooli rüpes ja mahtus ühe töölaua taha, nüüdseks aga tegutsetakse üheteistkümnel tuhandel ruutmeetril ning teaduskeskust ja selle korraldatud üritusi on külastanud juba ligi 1,7 miljonit inimest. Lisaks on Tiiu olnud mitme teaduse populariseerimise algatuste juures, sh Teadlaste ÖÖ eestvedajaks.

Tema tööd on tunnustatud mitut puhku. Tiiu on Valgetähe V klassi  ordeni, Tartu Ülikooli aumärgi ning Tartu medali ja aukodaniku tiitli kavaler ning 2011. aasta teaduse populariseerimise elutöö preemia laureaat, kui nimetada ainult mõnda neist.

Tiiu jaoks olid alati tähtsal kohal tema pere ja sõbrad. Ülikooliaja sõpruskond kujunes Tiiul kõrbetes ja talvistes mägedes matkates. Nii kohtus ta ka oma tulevase abikaasa Veljoga, samuti keemikuga. Koos Veljoga ning pärast Veljo surma 1999. aastal on Tiiu kasvatanud üles kaks tütart ja kaks poega: Mari ja Elini,  Mihkli ja Kaarli.

Tiiu on olnud meile eeskujuks, kuidas avalikkuse ees tegutsedes jääda inimlikuks ja tagasihoidlikuks, ning kuidas suhtuda raskustesse hoopis kui väljakutsesse ja võimalusse.

Tema  lähedased, sõbrad, matka- ja teekaaslased kogunevad  Tiiuga  hüvasti jätma  AHHAA keskusesse teisipäeval, 21. veebruaril kell 14.

 

Tartu Ülikool

Haridus- ja teadusministeerium

Eesti Teaduste Akadeemia

Tartu linn

SA Teaduskeskus AHHAA

SA Archimedes

Viimased uudised