Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Jaak Aaviksoo arutab Indias koostöövõimalusi

Sel nädalal on haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo ning Eesti ülikoolide ja IT-akadeemia esindajad visiidil Indias, kus tutvustatakse eesti info- ja kommunikatsioonitehnoloogia alast kõrgharidust ja teadust ning arutatakse Eesti ja India teaduskoostöö võimalusi.

Koostöös India tippülikoolidega loodavad ülikoolid Eesti kõrgharidust tutvustavate ühiste tegevuste abil kasvatada Indiast tulevate andekate üliõpilaste ja teadlaste arvu meie ülikoolides. New Delhis, Mumbais ja Hyderabadis toimuvad Eesti ülikoolide ingliskeelseid õppekavasid tutvustavad töötoad, mida korraldatakse Sihtasutuse Archimedes ellu viidava Study in Estonia (www.studyinestonia.ee) egiidi all. Üritusi toetavad Euroopa Regionaalarengu Fond ja Euroopa Sotsiaalfond.

Kuni 2. oktoobrini kestva visiidi jooksul kohtub Jaak Aaviksoo India inimressursside, kõrghariduse, infotehnoloogia ja kommunikatsiooniministri Kapil Sibaliga, osaleb Eesti-India seireraporti tutvustamisel ja peab Euroopa Liidu liikmesriikide esindajana ettekande Euroopa Liidu teadusnädala konverentsil New Delhis. Tegemist on India ministri kutsel toimuva visiidiga, Kapil Sibal oli visiidil Eestis aasta tagasi. Kahepoolsel kohtumisel on kavas arutada diplomite vastastikuse tunnustamise lepingu sõlmimist ning küberkaitse alase õppe- ja teaduskoostöö arendamist.

Eesti kõrghariduse ja teaduse tutvustamine ja koostöö arendamine Indias tuleneb Riigikogu väliskomisjoni Aasia raporti soovitustest ning Arengufondi Eesti-India seire analüüsist. Üks ühishuvi valdkond on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia alane kõrgharidus ja teadus. See on ka ministri ning ülikoolide, IT-akadeemia, Eesti Teadusagentuuri ja Sihtasutuse Archimedes esindajate peamine teema India visiidil.

Eesti ülikoolid on juba mitmeid aastaid olnud teadlikud ja huvitatud Indiast kui suure potentsiaaliga välistudengite saatjariigist. Viimaste aastate jooksul on mitmed Indiast pärit tudengid asunud õppima Eesti ülikoolide magistri- ja doktoriõppesse. Seda protsessi toetab omal poolt ka peatselt avatav Eesti Vabariigi suursaatkond New Delhis.

Kuna kõrghariduse rahvusvahelistumine ja välistudengite õppimine Eesti ülikoolides teenib laiemat huvi Eesti majanduse edendamisel ning ühiskonna avatumaks muutmisel, on Indiast pärit tudengid väga oodatud. Mitmed võimekad noored, kes on tulnud Eestisse doktoriõppesse, on tänaseks jäänud Eesti ülikoolide juurde järeldoktorantuuri. Indiast pärit noortele pakuvad valdkondadest huvi eelkõige info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, bio- ja materjalitehnoloogia ning meditsiin.

Eelmisel aastal õppis Eesti ülikoolides 16 Indiast pärit tudengit ja 8 teadlast.

Viimased uudised