Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Kristjan Jaagu stipendiumiprogramm sai kümneaastaseks

Üliõpilastele ja õppejõududele juba 10 aastat toetusi jaganud sihtasutus Archimedes tähistab neljapäeval piduliku vastuvõtuga Kristjan Jaagu stipendiumiprogrammi kümnendat sünnipäeva.

Kümne aasta jooksul on kokku välja kuulutatud 69 taotlusvooru, mille raames on sihtasutusele Archimedes esitatud 4659 taotlust. Stipendiumi on saanud 1890 taotlejat.

„Tänaseks on Kristjan Jaagu stipendiumiga uute teadmiste poole rännanud paartuhat üliõpilast ja Eestis võiks selle tuntust ka Erasmusega võrrelda. Pealegi teevad kaks programmi omavahel koostööd, sest tihti kasutatakse Kristjan Jaagu õpinguteks Erasmuse platvormi,“  sõnas sihtasutuse Archimedes juhatuse esimees Rait Toompere.

„Programmi tulemuslikkuse hindamine on näidanud, et Kristjan Jaak stipendiumiprogramm on paindlik, kuluefektiivne ja üliõpilaste seas populaarne. Kümme aastat tegutsemist on aga muuhulgas parim aeg mõelda sellele, kuidas oleks võimalik veel paremini kõrgharidusmaastikul toimuvate muutustega kaasas käia,“ selgitas Toompere.

Kõige rohkem stipendiume on kümne aasta jooksul saanud doktorandid (1106), järgnevad magistrandid (587) ning õppejõud ja teadustöötajad (197).

Balti Uuringute Instituut viis 2012. aasta alguses läbi Kristjan Jaagu stipendiumiprogrammi hindamise, mis oli toetusprogrammi ajaloos esimene sellelaadne.

„Kokkuvõttes näitas hindamine, et Kristjan Jaagu toetusskeem on üks paremini rakendatud ja laiema spektriga stipendiumiprogramme Eestis, mis on suunatud õigustatult peamiselt magistri- ja doktoriõppe tasandile ning mis näitab Eesti riigi panust kõrghariduse rahvusvahelistumisse ja viimase selget väärtustamist,“  sõnas Merit Tatar Balti Uuringute Instituudist.

„Illustratsiooniks sobib siinkohal hästi ühe intervjueeritud programmi nõukogu liikme kommentaar: „Ma arvan, et see [Kristjan Jaagu programm] on üks ilusamaid asju, mis Eesti kõrghariduspoliitikas on tehtud,“ ütles Tatar.

Programmi sünnipäeva tähistatakse sel neljapäeval Tallinnas Eesti Teadusteakadeemia saalis piduliku vastuvõtuga Kristjan Jaagu endistele ja praegustele stipendiaatidele, nõukogu liikmetele ning teistele programmiga seotud asjaosalistele.

Kristjan Jaak on 2003. aastal Haridus- ja Teadusministeeriumi ning sihtasutuse Archimedes koostöös algatatud riiklik stipendiumiprogramm, mille eesmärk on toetada Eesti kõrgkoolide magistrantide ja doktorantide ning õppejõudude õppe- ja teadustööga seotud välislähetusi.

Esimesed Kristjan Jaagu stipendiumi taotlusvoorud kuulutati välja 1. juuni 2003 tähtajaga kahes kategoorias: välissõidud (3-21 päeva kestvad lähetused) ja osaline õpe (välisõpingud 1-5 kuud). Aasta hiljem lisandus tasemeõppe stipendium, millega toetatakse välisõpinguid ühe akadeemilise õppeaasta ulatuses.

Alates 2012. aastast on Kristjan Jaagu stipendiumide nime alla koondunud ka täismahus doktorantide stipendium (endine riikliku koolitustellimuse stipendium doktoriõpinguteks välismaal).

Rohkem infot Kristjan Jaagu stipendiumide kohta leiab sihtasutuse Archimedes stipendiumide kodulehelt: www.archimedes.ee/stipendiumid.

 

Täpsem info:
Kristiina Vaik
SA Archimedes stipendiumikonsultant
tel 697 9232
kristiina.vaik@archimedes.ee

Teate edastas:
Tuuli Soodla-Tikkerbär
SA Archimedes kommunikatsioonispetsialist
tel 6996490
tuuli.soodla@archimedes.ee

Viimased uudised