Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Noore Õpetlase stipendiumi said tänavu 10 tulevast üliõpilast

Sihtasutus Archimedes andis tänasel autasustamisel välja 10 Noore Õpetlase stipendiumit kogusummas pool miljonit krooni. Era- ja avaliku sektori partnerlusel põhineva programmi eesmärgiks on toetada Eesti noorte bakalaureuseõpinguid tunnustatud maailma ülikoolides.

“Just esmakursuslastel on kõige raskem leida toetust, sest nendesse ei usu veel keegi. Aidates andekaid üliõpilasi esimesel, rahaliselt kõige raskemal õppeaastal, toetame piireületavat õppimiskultuuri, millel on läbi aegade olnud euroopalikus traditsioonis oluline koht,” ütles Katrin Kiisler sihtasutusest Archimedes.

Programmi ühe eestvedaja, ettevõtja Tõnu Peki sõnul on Noore Õpetlase Stipendiumil lisaks andekate noorte toetamisele ka teavitav roll. “Iga kõrgharidusest huvitatud keskkoolilõpetaja võiks uurida mitte ainult Tallinna ja Tartu, vaid ka teiste maailma ülikoolide õppekavasid, et leida enesele sobivaim õppimistee.”

“Eesti riik ei peaks kartma ajude väljavoolu, vaid otsima võimalusi laienenud silmaringi ning erinevate kogemuste rakendamiseks kohalikus akadeemias ja praktikas,” ütles Pekk. “Küsimus ei ole selles, kas õppimisvõimalused Eestis on paremad või halvemad kui mujal – lahtiste silmadega maailmas ringi vaatamise väärtus seisneb vaatenurkade ja ideede paljususes.”

Stipendiumiavaldusi laekus tänavu kokku 50 ning taotluse esitamise eelduseks on vastuvõtt akadeemiliselt tunnustatud Euroopa või Põhja-Ameerika ülikooli. Tänavused stipendiaadid on:

  • Kristiina Rokaševitš – Guildhall School of Music and Drama, Suurbritannia (kunstid), lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli;
  • Kristjan Eerik Kaseniit- Massachusetts Institute of Technology, USA (füüsikalised loodusteadused), lõpetas Tallinna Reaalkooli;
  • Kristiina Aare -The University of York, Suurbritannia (bioteadused), lõpetas Narva Humanitaargümnaasiumi;
  • Erik Müürsepp – University of Bristol, Suurbritannia (bioteadused), lõpetas Tallinna Inglise Kolledži;
  • Rauno Siinmaa – University of Cambridge, Suurbritannia (matemaatika ja statistika), lõpetas Pärnu Koidula Gümnaasiumi;
  • Gerli Kundla – Sciences Po, Prantsusmaa (sotsiaal- ja käitumisteadused), lõpetas Tallinna Prantsuse Lütseumi;
  • Margus Potisepp – University of Edinburgh, Suurbritannia (tehnikaalad), lõpetas Tallinna 21. kooli;
  • Maria Toomik – University of St Andrews, Suurbritannia (matemaatika ja statistika), lõpetas Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi;
  • Dan Glošin – King’s College London, Suurbritannia (füüsikalised loodusteadused), lõpetas Jüri Gümnaasiumi
  • Gleb Široki – University of Cambridge, Suurbritannia (füüsikalised loodusteadused), lõpetas Tallinna Õismäe Vene Lütseumi.

Käesoleval, Noore Õpetlase Stipendiumi 7. aastal annetasid 24 eraisikut programmi tarbeks kokku 250 000 krooni, teise poole stipendiumide kogusummast lisab vastavalt kokkuleppele Haridus ja -Teadusministeerium. 2009/2010 õppeaastal jagati välja 8 stipendiumit, eelnevatel aastatel on keskeltläbi jagatud 4-5 stipendiumit ühes aastas.

2009/2010 õppeaastal rahastas sihtasutus Archimedes kokku 30 miljoni krooniga 850 tudengi ja õppejõu õpinguid välismaal. 10 miljoni krooni ulatuses jagas Archimedes toetusi 200 välismaalt Eestisse õppima asunud tudengile ja välisõppejõule.

Lisainfo:
Märt Miljan, SA Archimedes kommunikatsioonijuht, 521 5767
www.archimedes.ee/nos

Viimased uudised