Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Parimaid õpilasleiutajaid autasustati infomessil Teeviit

Parimaid õpilasleiutajaid autasustati infomessil Teeviit

Täna anti üle preemiad Õpilasleiutajate riikliku konkursi parimatele. Õpilasleiutajate konkurssi korraldatakse alates 2008. aastast ja sinna olid oodatud ideed kellegi või millegi igapäevaste probleemide lahendamiseks. 

Konkursile laekus 827 tööd 98-st koolist. 1.-4. klassi õpilased esitasid 358 leiutise ideed, 5.-9. klassi õpilased 400 ning 10.-12. klassist laekus 69 tööd. 
Konkursi preemiafond on 25 950 eurot. 

Kui noorematelt osavõtjatelt oodati fantaasiarikkaid ideid, mis ei pidanud olema täiesti teostatavad, siis gümnaasiumiõpilastelt oodati konkursile leiutisi, mis oleksid nii originaalsed kui ka reaalselt teostatavad.

Kõige nooremas vanuserühmas anti välja 3 esimest preemiat. Svjatoslav Balovnev Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist töö „Step&Play“ eest – tema idee oli laste liikumisharrastusi parandada süsteemiga, millega saaks laps liikudes sammulugeja sarnase aparaadi abil koguda punkte ja hiljem kasutada neid boonusena arvutimängus. Esikoha pälvis ka Tartu Kommertsgümnaasiumi õpilase Marko Laanemäe idee muuta sõidutee ületamine ohutumaks, paigaldades jalakäijate ülekäiguradadele valgusdioodid, mis jalakäija ülekäigurajale lähenemisel liikumisanduri abil põlema süttivad. Samuti pälvis esikoha Tallinna Reaalkooli õpilase Lisl Harriet Mikko idee luua võimalus tankida aknapesuvedelikku bensiinijaamas koos kütusega – jäävad ära tülikad kanistrid.

Keskmises vanuserühmas anti välja viis esimest preemiat. Esikoha pälvisid Hendrik Eerikson Rakvere Reaalgümnaasiumist töö „Isetühjenev pall“; Markus Hausenberg Tartu Kommertsgümnaasiumist töö „Teejuht Pimedatele“; Luunja Keskkooli õpilane Joonas Pärnalaas  töö „Auto piilukas“; Kadrina Keskkooli õpilane Sander Jänts töö „Tsentrifugaaljõul töötav mootori jõuülekanne“ ning Iti-Triinu Grepp Gustav Adolfi Gümnaasiumist toitumisharjumusi parandava toidupüramiidiga külmkapi eest.

Gümnaasiumiosas anti välja üks esimene preemia ja selle pälvis Michael Florea Tallinna Reaalkooli 12. klassist töö „Väikevenna“ eest. Michael Florea eesmärgiks on aidata Tüüp I ja II suhkruhaiguse põdejaid ning töö käsitleb transgeenset bakterit, mis tänu oma geneetilistele elementidele käivitab insuliini sünteesi peensoole seintes asuvates K-rakkudes, kaotades sellega  vajaduse insuliinisüstide järele.

Parima kooli preemia pälvis 2011. aasta konkursil Tartu Tamme Gümnaasium. Preemia ja tänukirja said ka 14 parimat tööde juhendajat.

Lisaks riikliku konkursi preemiatele anti autasustamisel üle Teaduskeskus Ahhaa, Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskuse ja Eesti USA Suursaatkonna auhinnad parimatele noortele leiutajatele.  

Lisainfo:

Margit Lehis, konkursi koordinaator, 730 0335, 520 3270, margit.lehis@archimedes.ee

Terje Tuisk, teaduse populariseerimise üksuse juhataja sihtasutuses Archimedes, 511 0356, terje.tuisk@archimedes.ee

Viimased uudised