Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Selgusid 2007. aasta õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad

Sihtasutus Archimedes
Pressiteade
10.05.2007

Täna selgusid 2007. aasta Eesti õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjaid. Tänavusele konkursile esitati 51 tööd, neist 12 põhikooli ja 39 gümnaasiumi tasemel, 33 tööd esindasid reaal- ja loodus- ning ülejäänud 18 sotsiaal- ja humanitaarteadusi. Konkursi auhinnafond oli tänavu 50 000 krooni ning tavapäraselt anti preemiad eraldi gümnaasiumi ja põhikooli astmes.

Konkursi I preemia suurusega 6000 krooni pälvisid gümnaasiumiastmes Mihkel Aamer (Pärnu Koidula Gümnaasium) tööga “Eesti keele vokaalisüntesaator”, Hillar Liiv (Saaremaa Ühisgümnaasium) tööga “Lõuna-Urvalind Sõrves” ja Eleri Kärtner (Hugo Treffneri Gümnaasium) tööga “Universumi ja elu tekke mõistmisest Hugo Treffneri Gümnaasiumi abituuriumis”. Mihkel Aamer ja Hillar Liiv lähevad esindama Eestit Euroopa Liidu Noorte Teadlaste Konkursil, mis toimub sel aastal Valencias Hispaanias.

Gümnaasiumiastme II preemia suurusega 4500 krooni pälvis Maria Orb (Jõgeva Ühisgümnaasium) töö “Katlakivi tekke vähendamine magnetseadmega” eest. Lisaks rahalisele preemiale saab Maria Orb võimaluse minna oma tööga konkureerima maailma esinduslikumale noorte teadusmessile Intel International Science and Engineering Fair 2008 USAs. Tegemist on
konkursiga, kus Eesti osaleb esimest korda 2007. aastal – kokku on osalejaid ligi 1500 ning auhinnafond üle 4 miljoni dollari.

Põhikooliastme I preemia pälvis Uku-Laur Tali (Tartu Kommertsgümnaasium) töö “Ööliblikate söödaeelistused Põhja-Muhu
kadastikus” eest ning II preemia sai Signe Toom (Saaremaa Ühisgümnaasium) töö “Kimalaste liigid ja toidutaimede eelistused
Saaremaal” eest. III preemia suurusega 1250 krooni pälvisid Pärnu Kuninga Tänava Põhikoolist Karl-Ott Juhanson ja Vegard Kruusla tööga “Pärnu Kuninga Tänava Põhikooli õpilaste lugemiseelistused”

Diplomi eduka esinemise eest konkursil said:
Hendrik Meister (Tabasalu Gümnaasium) tööga “Pärimus ja kool”
Artur Fass ja Maria Ivanova (Lasnamäe Gümnaasium) tööga “Õpilaste ja õpetajate suhtumine hiliskeelekümblus programmi ja selle edendamine Tallinna ja Tapa koolides”
Liisi Reedo ja Kädi Liis Rosenberg (Tallinna Reaalkool) tööga “Parasiitseente vahtra-pigilaik ja jahukaste uuring Tallinnas ja Harju maakonnas”

Riiklikud preemiad eduka teadustööde juhendamise eest said:
Elmu Mägi (Pärnu Koidula Gümnaasium)
Toomas Jürgenstein (Hugo Treffneri Gümnaasium)
Toomas Tammaru (Tartu Ülikool)
Merike Kilk (Tartu Kommertsgümnaasium)
Mati Martinson (MTÜ Saaremaa Linnuklubi)
Mart Mölder (Saaremaa Ühisgümnaasium)
Inge Vahter (Saaremaa Ühisgümnaasium)

Lisaks rahalistele preemiatele anti välja mitmeid eripreemiaid
Teaduskeskuse AHHAA eripreemiaKarolin Ott (Hugo Treffneri Gümnaasium) “Folkloor tänaval”
Eesti Noorte Teadlaste Akadeemia eripreemiaEleri Kärtner (Hugo Treffneri Gümnaasium) “Universumi ja elu tekke mõistmisest Hugo Treffneri Gümnaasiumi abituuriumis”; Artur Fass ja Maria Ivanova (Lasnamäe Gümnaasium) “Õpilaste ja õpetajate suhtumine hiliskeelekümblus programmi ja selle edendamine Tallinna ja Tapa koolides”
Mitte-eestlaste Integratsiooni Sihtasutuse eripreemiaArtur Fass ja Maria Ivanova (Lasnamäe Gümnaasium) “Õpilaste ja õpetajate suhtumine hiliskeelekümblus programmi ja selle edendamine Tallinna ja Tapa koolides”
Tallinna Loomaaia eripreemiaSigne Toom (Saaremaa Ühisgümnaasium) “Kimalaste liigid ja toidutaimede eelistused Saaremaal”
Sihtasutuse Archimedes eripreemiaJaana Kurgpõld ja Kristel Otsason (Kuressaare Gümnaasium) “Mahepõllumajanduse olukord Saaremaal – mahepõllumajandustalude kaardistamine ja toodete realiseerimise võimalused Kuressaares 2005-2007”; Siim Ots (Suure-Jaani Gümnaasium) “Lindude rõngastamine Sürgavere rõngastusgrupi poolt aastatel 1973-2005”

Õpilaste teadustööde riiklik konkurss on toimunud tänaseks juba kuus aastat. Nende aastate jooksul on konkursile esitatud 282 tööd 358lt autorilt, kes on pärit 87 koolist. Aastate jooksul on noortele ja parimate juhendajatele preemiatena jagatud kokku 270 000 krooni ja palju eripreemiaid ning muid tunnustusi. “Võib öelda, et peaaegu kõik, kes aastate jooksul on konkursil näidanud häid tulemusi ja võitnud preemiaid, on tänaseks jätkamas õpinguid ja aktiivset teadusega tegelemist ülikoolis, esimesed on jõudnud juba osalema ka üliõpilaste teadustööde konkursile ning üks meie laureaat peaks sel kevadel jõudma
magistrikraadini,” lisas konkursi korraldaja Terje Tuisk SAst Archimedes.

Konkurssi korraldavad Sihtasutus Archimedes, Haridus- ja teadusministeerium ja Sihtasutus Teaduskeskus AHHAA.

Lisainfo:
Terje Tuisk
terje@archimedes.ee
GSM 511 0356

Märt Miljan
SA Archimedes kommunikatsioonijuht
GSM 521 5767

Viimased uudised