Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Suurbritanniast Tiibetini – Kristjan Jaagu stipendium võimaldab välismaale täiendama minna 102 magistrandil ja doktorandil

Eesti suurima stipendiumiprogrammi raames jagati välisõpinguteks eeloleval õppeaastal 102 uut stipendiumit kolmes kategoorias, ühtekokku 7,8 miljoni krooni väärtuses.

Kristjan Jaagu stipendiume jagava sihtastuse Archimedes juhatuse esimehe Rait Toompere sõnul kulus suurim osa rahast aastaste välisõpingute toetuseks, kus keskmine stipendiumisumma ulatus 160 tuhande kroonini üliõpilase kohta. “Peamiselt elamis- ja reisikulusid katva stipendiumi mõte on anda kõrgharidusega noortele võimalus edasi õppida neid huvitaval erialal parimates koolides. Isegi rikkad lääneriigid ei suuda katta kõiki valdkondi ja teadusharusid, mistõttu on võimalus end välismaal täiendada tänuväärt,” sõnas Toompere.

Kuni pooleaastaste välisõpingute kategoorias otsustati välja anda 26 stipendiumi keskmiselt suurusega 61 tuhat krooni tudengi kohta. Stipendiumiprogrammi juhi Katri Kiisleri sõnul oli enim taotlejaid Tartu Ülikoolist, järgnesid Tallinna Tehnikaülikool ja Tallinna Ülikool. “Hoolimata riiklikest prioriteetidest loodusteadustele ja tehnoloogiale, olid aktiivsemad taotlejad humanitaaria ja sotsiaalteaduste üliõpilased. Näiteks mindi õppima mereõigust ning filmikunsti,” lisas Kiisler.

Kristjan Jaagu stipendiumi kolmas kategooria on toetused välisõitudeks, mida kasutatakse peamiselt konverentsidel osalemiseks, laboris töötamiseks või juhendajaga kohtumiseks. Välissõidu konkursile laekus kokku 144 taotlust, rahastada otsustati 41 taotlust. Ligikaudu pooled taotlused esitasid Tartu Ülikooli üliõpilased, kellele määrati ka kõige enam stipendiume. Konkurentsitult kõige enam taotlusi laekus bioteaduste õppesuunalt.

“Kui paljud teised stipendiumiprogrammid, nagu Erasmus, pakuvad võimalust üksnes Euroopa piires õppimas käia, siis Kristjan Jaagu raames on võimalik minna ükskõik millisesse maailma paika”, sõnas Rait Toompere. “Eksootilistemateks paikadeks, kuhu plaanitakse end täiendama minna on näiteks Tiibet, Iisrael, Mehhiko või Brasiilia. Samas populaarsemad sihtriigid õppimiseks on aastate lõikes siiski UK, Soome, USA ja Saksamaa”.

Kristjan Jaagu riiklik stipendiumiprogramm algatati sihtasutuse Archimedes ning Haridus- ja teadusministeeriumi koostöös 2003. aastal. Eelmiseks õppeaastaks anti välja üle 200 stipendiumi, ligikaudu 10 miljoni krooni eest. Nii taotlemine kui rahastamisotsused toimuvad mitu korda aastas. Taotlustähtajad ja tingimused leiab programmi kodulehelt www.archimedes.ee/kristjanjaak.

Lisainformatsioon:

Märt Miljan
SA Archimedes kommunikatsioonijuht
Tel 730 0332

GSM 521 5767

Viimased uudised