Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Täna selgusid 2010. aasta parimad noored leiutajad

2010. aasta noorte leiutajate riikliku konkursi tublimatele jagati täna, 3. detsembril preemiaid 400 000 krooni väärtuses. Teemal „Aitame abivajajaid“ esitati konkursile 588 tööd 75 Eestimaa koolist.

SA Archimedese, SA Teaduskeskus AHHAA ning Haridus- ja Teaduministeeriumi poolt korraldatud konkursile saabus 588 leiutise ideed, neist 207 nooremas vanuserühmas (1.-4. klass), 334 keskmises (5.-9. klass) ja 47 vanemas vanuseklassis (10.-12.klass). Konkursile esitasid noored valdavalt leiutise joonised ja kirjeldused, mõni üksik ka juba valmis prototüübi.

Positiivne on märkida, et õpilased märkavad oma ümber erinevaid abivajajaid ja probleeme ning mõtlevad nende abistamisele ja lahendamisele. Nii tunnevad õpilased muret suure tulekahjuohvrite arvu üle ja on välja pakkunud erinevaid ideid suitsuanduri kohandamiseks vanuritele või  vaegkuuuljaile. Lapsed on välja pakkunud ka ühistranspordi (nt linnaliinibussi) väliskõlari, auto ette kinnitatava lambikese jalakäija informeerimiseks ülekäigurajal, organismis erinevate ainete sisaldust mõõtva käekella või täienduse veresuhkruaparaadile jne. Igipõlisele ühe soki  kadumise teemale pakutakse  lahendusena sokinööri, kuhu kõik sokid enne masinassepanekut kinnitada. Iga konkursile esitatud idee aitab kedagi, ära ei unustatud ka koduloomi.

Hindamiskomisjoni kuulusid Sihtasutuse AHHAA juhataja Tiiu Sild (žürii esinaine), Haridus- ja Teadusministeeriumi nõunik Ülle Kikas, SA Archimedes teaduse populariseerimise büroo juhataja Terje Tuisk, Eesti Inseneride Liidu president Arvi Hamburg, Tallinna Tehnikaülikooli Masinaehituse Instituudi direktor professor Lembit Roosimölder, ajakirja „Digi” peatoimetaja Henrik Roonemaa, OÜ 4Room disainer Tarmo Luisk, SA Energiakeskus tegevdirektor Aare Baumer, MTÜ Eesti Disainikeskus projektijuht Diana Tamm ning ettevõtja Eero Elenurm jagas välja 400 000 krooni ulatuses rahalisi preemiaid nii noortele leiutajate ja nende juhendajatele ning esemelise preemia parimale koolile. 25 parimat saavad kutse noorte leiutajate suvekooli, mis toimub 2011. aasta suvel.

Eriauhindu andsid välja SA Teaduskeskus AHHAA, Ameerika Suursaatkond, inva-abivahendeid tootev ettevõte OÜ EQUA ja sihtasutus Archimedes. Õpilasleiutajate riikliku konkursi eesmärk on teadvustada innovatsiooni olemust õpilaskonnas, stimuleerida õpilaste aktiivsust selles vallas ning avaldada tunnustust väljapaistvaid tulemusi saavutanud õpilastele, nende juhendajatele ja õpetajatele ning  aktiivsematele koolidele.

Konkursi tulemused leiate SIIT

Lisainfo konkursi kohta: Margit Lehis, konkursi koordinaator, margit.lehis@archimedes.ee, tel 520 3270.

Viimased uudised