Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Täna selgusid Eesti parimad teadlased-koolinoored

Täna said õpilaste teaduslike tööde 2008. aasta riikliku konkursi parimate tööde autorid Tallinnas Eesti Teaduste Akadeemia majas haridus- ja teadusministrilt Tõnis Lukaselt kätte oma autasud, kokku laekus tänavusele konkursile 64 tööd.

51st gümnaasiumiõpilaste poolt esitatud töö autorist tunnistati 17 000 krooni suuruse esimese preemia väärilisteks Sander Siim Vaher Tallinna Mustamäe Gümnaasiumist ning Kaisa Mitt Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist.

13st põhikooliõpilaste esitatud tööde seast pälvisid 13 000 krooni suuruse esimese preemia Anneli Rääbis Tartu Kivilinna Gümnaasiumist ning Anna Talvi Lümanda Põhikoolist.

”Noori teadlasi kasvab meil peale vaid siis, kui lastel tekib huvi millegi vastu, kas siis tunda ”ussisõnu” või osata lugeda vappepitaafe,” ütles minister Tõnis Lukas. ”Meie, nii Haridus- ja Teadusministeeriumi kui ka Tartu Ülikooli Teaduskooli ülesanne on kõik noored tulevased teadlased õigel ajal üles leida ja neid toetada.”

Gümnaasiumiastme 12 000 krooni suuruse teise preemia said ühise töö esitanud Gleb Široki ja Ivan Jakovlev Tallinna Õismäe Vene Lütseumist ning Riinu Ots Hugo Treffneri Gümnaasiumist. Lisaks said need kolm noorteadlast õiguse esindada Eestit Euroopa Liidu noorteadlaste konkursil. Gümnaasiumiastme kolmanda preemia ja 9000 krooni pälvisid Taavi Pungas Tallinna Reaalkoolist ja Liina Laumets Jõgeva Ühisgümnaasiumist.

Põhikooliõpilaste kaks 8000 krooni suurust teist preemiat läksid mõlemad Saaremaa Ühisgümnaasiumisse, need pälvisid Kertu Kuusk ja Gerda Nelis, ning 5500 krooni suuruse kolmanda preemia said Kees Vanamölder Tallinna Reaalkoolist ja Robi-Jürgen Algo Saaremaa Ühisgümnaasiumist.

Veel otsustas töid hinnanud komisjon premeerida noorte juhendajaid Andrus Seimanit Tallinna Tehnikaülikoolist, Elma Künnapast Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Kadri Ottensoni Tartu Kivilinna Gümnaasiumist, Andriela Rääbist Tartu Ülikoolist ning Tiina Talvit ja Liia Rauni Lümanda Põhikoolist.

Lisaks riiklikele preemiatele anti välja rida eripreemiaid, mille tänavu panid välja Teaduskeskus AHHAA, Sihtasutus Archimedes, Eesti Noorte Teadlaste Akadeemia ja Tallinna Loomaaed ning mitmed autorid pälvisid Haridus- ja Teadusministeeriumi diplomi.

Laekunud töödest 30 esindas reaal- ja loodusteadusi ning ülejäänud 34 sotsiaal- ja humanitaarteadusi. Noored uurivad väga erinevaid teemasid – näiteks kuidas lahti saada kartulimardikast; kuidas vähendada Läänemere setete fosforisisaldust; kuidas aru saada, kas pinnases on keemiarelva laguprodukte; milline oli õlireostuse mõju Sõrve lindudele; kuidas kujunevad noorte lugemisharjumused ja sõnavara; kui kummalist sõnavara kasutavad inimesed telefoniga rääkides; satanism ja sellega seotud väärarusaamad.

Õpilaste teadustööde riiklik konkurss leidis tänavu aset juba seitsmendat aastat. Algusest peale korraldavad konkurssi koostöös Haridus- ja Teadusministeerium, Sihtasutus Archimedes ning Sihtasutus Teaduskeskus AHHAA. Hiljem on korraldajatega liitunud Eesti Noorte Teadlaste Akadeemia ja Tallinna Loomaaed.

Konkursi võitjate seast on igal aastal valitud Eesti esindajad Euroopa konkursile. Sellel võistlusel on preemiateni jõudnud Liina Saar ja Hillar Liiv Saaremaa Ühisgümnaasiumist ning Margus Niitsoo Tallinna Reaalkoolist.

Lähem teave:
Terje Tuisk, sihtasutus Archimedes
terje@archimedes.ee, gsm 51 10356
http://www.archimedes.ee/teadpop/index.php?leht=41

Viimased uudised