Sihtasutus Archimedes Kontakt Otsi

Tartus peetakse nädalalõpul elurikkuse päeva

14. – 15. mail peetakse Tartus Maaülikooli dendropargis ja Tähtvere spordipargis elurikkuse päeva, kus loodushuvilised noored määravad teadlaste abiga 24 tunni jooksul ära kõik selles piirkonnas elavad liigid.

“Tavaliselt me ei mõtle kuigi palju selle peale, millised liigid meil igapäevaselt kasutatavatel aladel – näiteks spordipargis – elavad. Inimesed näevad puud või varest, aga nad ei kujuta ette, kui palju meie ümber tegelikult liike on, näiteks elavad paljud liigid hoopis maa all,” rääkis Eestis esmakordselt toimuva elurikkuse päeva korraldaja Liina Saar.

Elurikkuse päeva teemaks on “Bioloogiline mitmekesisus inimese hüvanguks”. Sellel päeval uuritakse teatud ala bioloogilist mitmekesisust ühe ööpäeva jooksul ja fikseeritakse seal nii palju liike kui võimalik. Tegevuspäeva raames saavad huvilised näha, kuidas liikide määramine käib, ning mõista, kuidas erinevad liigid elukeskkonnas omavahel seotud on. Peamiseks sihtrühmaks on teadus- ja loodushuvilised noored, eelkõige 8. – 12. klasside õpilased üle Eesti.

Osaleda saab mükoriisa, samblike, sammalde, soontaimede, mullaelustiku, putukate, limuste, kahepaiksete ja veeselgrootute, planktoni, pisiimetajate ja lindude töörühmas. Lisaks päevase eluviisiga liikidele uuritakse ööolendeid nii maal (ööputukad, nahkhiired) kui ka veel (lodjavaatlused). Kuna kõiki liike pole võimalik kohapeal määrata, toimub osa tegevustest laboriruumides. Lisaks töörühmadele toimuvad loengud lindude seirest ja kaladest ning nende keelest.

Elurikkuse päevast võtavad osa erinevate ülikoolide ja looduskaitseorganisatsioonide organismirühmade spetsialistid ja looduskaitsetöötajad. Lisaks jagavad fotograafia töörühmas nippe ja nõuandeid elurikkuse jäädvustamisest tunnustatud loodusfotograafid Urmas Tartes ja Remo Savisaar.

22. mail tähistatakse paljudes riikides rahvusvahelist elurikkuse päeva, mille puhul mujal maailmas on elurikkuse päevi korraldatud juba alates 2001. aastast, kokku 50 riigis. Kuna ÜRO on kuulutanud 2010. aasta bioloogilise mitmekesisuse aastaks, korraldab rahvusvaheline loodusajakiri GEO selle aasta maikuus elurikkuse päeva kõigis nendes 19 riigis, kus ajakiri ilmub.

Lisaks ajakirjale GEO toetavad üritust Saksamaa Keskkonnaministeerium, Tartu Ülikooli Bioloogilise mitmekesisuse tippkeskus (FIBIR), Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledž, Sihtasutus Archimedes, Tartu Keskkonnahariduse Keskus, Eesti Ornitoloogiaühing, AS Maag, Noires HA OÜ ja A.Le Coq.

Lisainfo: Elurikkuse päeva veebileht https://archimedes.ee/elurikkus/;
Elurikkuse päeva korraldaja Liina Saar, Tartu Ülikooli Ökoloogia ja maateaduste instituut, tel 5330 0787.

Viimased uudised